Home Bez kategorii Jak wybrać dostawcę chmury dla startupu: 6 kryteriów i realne koszty

Jak wybrać dostawcę chmury dla startupu: 6 kryteriów i realne koszty

admin
Jak wybrać dostawcę chmury dla startupu: 6 kryteriów i realne koszty - ilustracja artykulu

Pytanie o to, jak wybrać dostawcę chmury dla startupu, wraca przy każdej rundzie finansowania i przy każdym skoku ruchu. Odpowiedź rzadko brzmi AWS albo Hetzner — to, jak wybrać dostawcę chmury dla startupu, zależy od modelu przychodowego, przewidywalności obciążenia i tego, ile godzin inżynierskich zespół może poświęcić na utrzymanie infrastruktury. Startup na etapie MVP z budżetem 300–800 zł miesięcznie potrzebuje czegoś zupełnie innego niż produkt SaaS obsługujący 200 tysięcy zapytań dziennie z wymaganiem SLA 99,95%. W tym poradniku rozkładam decyzję na sześć mierzalnych kryteriów: rzeczywisty koszt jednostkowy, opłaty za transfer wychodzący, dostępność regionów, zgodność z RODO, dojrzałość usług zarządzanych oraz koszt wyjścia. Do tego dochodzi warstwa, o której startupy zapominają najczęściej — sieć, domeny i certyfikaty, bo to one decydują o tym, czy wdrożenie zajmie dzień, czy trzy tygodnie.

Sześć kryteriów, czyli jak wybrać dostawcę chmury dla startupu bez zgadywania

Decyzja o infrastrukturze zapada raz, a jej konsekwencje ciągną się latami, dlatego lepiej sprowadzić ją do liczb niż do sympatii do panelu administracyjnego. Zamiast porównywać marketingowe hasła, zestaw trzech kandydatów w tabeli: koszt vCPU, cena transferu wychodzącego, region w Unii Europejskiej, zarządzana baza danych, jakość wsparcia i szacowany koszt migracji.

Kryterium pierwsze to przewidywalność rachunku. Model pay-as-you-go wygląda atrakcyjnie przy 200 zł miesięcznie, ale przy nagłym wzroście ruchu potrafi wygenerować fakturę pięciokrotnie wyższą. Dostawcy z płaskim cennikiem, jak Hetzner czy OVHcloud, dają stałą kwotę za instancję i konkretny limit transferu wliczony w abonament, co ułatwia planowanie budżetu na kwartał.

Kryterium drugie to lokalizacja danych. Startup przetwarzający dane osobowe klientów z Polski powinien trzymać je w regionie europejskim — Frankfurt, Warszawa, Gravelines — i mieć podpisaną umowę powierzenia przetwarzania. Region wpływa też na opóźnienia: różnica między serwerownią w Warszawie a w Wirginii to około 100 ms w każdą stronę, czyli zauważalna zwłoka w interfejsie.

KryteriumHosting współdzielonyVPSChmura publiczna
Koszt startowy15–40 zł/mies.25–120 zł/mies.od 0 zł, rozliczenie godzinowe
Skalowaniebrakręczne, z restartemautomatyczne, w minutach
Kontrola nad systemempanel dostawcypełny dostęp rootroot plus API i kod IaC
Przewidywalność fakturybardzo wysokawysokaniska bez limitów budżetu
Czas wdrożenia zespoługodziny1–3 dni1–3 tygodnie

Kryterium trzecie to dojrzałość usług zarządzanych. Samodzielne utrzymanie klastra PostgreSQL z replikacją kosztuje kilkanaście godzin pracy miesięcznie, a zarządzana instancja z 3 vCPU i 8 GB RAM to wydatek rzędu 250–400 zł. Przy stawce 150 zł za godzinę pracy inżyniera rachunek rozstrzyga się właściwie sam.

Koszt godzinowy to tylko wierzchołek faktury

Cennik godzinowy odpowiada zwykle za 40–60 procent końcowej faktury. Reszta to pozycje, których nikt nie wpisuje do arkusza na etapie planowania: transfer wychodzący, przechowywanie snapshotów, publiczne adresy IPv4, load balancer, agregacja logów i zapytania do storage obiektowego rozliczane za każdy milion operacji.

Najboleśniejszy bywa transfer. U dużych dostawców pierwsze 100 GB miesięcznie jest darmowe, a każdy kolejny gigabajt kosztuje około 0,35–0,40 zł. Serwis wideo albo API zwracające obszerne pliki JSON generuje spokojnie 2 TB miesięcznie, co daje ponad 700 zł samego ruchu wychodzącego, zanim policzysz moc obliczeniową.

Drugi cichy koszt to kopie zapasowe. Snapshot dysku 100 GB rozliczany po 0,20 zł za gigabajt to 20 zł miesięcznie, ale przy polityce trzydziestu dziennych kopii dla pięciu maszyn robi się z tego kilkaset złotych. Retencję ustaw świadomie, zanim zrobi to za ciebie domyślna konfiguracja automatu.

Jak policzyć koszt jednostkowy na użytkownika

Podziel miesięczny rachunek przez liczbę aktywnych kont. Jeśli infrastruktura kosztuje 2 400 zł, a produkt obsługuje 800 użytkowników, koszt jednostkowy wynosi 3 zł. Przy abonamencie 39 zł netto marża jest bezpieczna; przy modelu freemium z konwersją na poziomie 2 procent ten sam wynik oznacza poważny problem.

  • Transfer wychodzący: 0,30–0,40 zł za GB powyżej limitu wliczonego w abonament
  • Snapshoty i kopie zapasowe: 0,15–0,25 zł za GB miesięcznie, zależnie od retencji
  • Publiczny adres IPv4: 4–8 zł miesięcznie za każdy przypisany adres
  • Load balancer i brama NAT: 40–90 zł miesięcznie za instancję
  • Zapytania do storage obiektowego: około 2 zł za milion operacji odczytu

Hosting współdzielony, VPS czy chmura — od czego zacząć

Nie każdy startup potrzebuje chmury od pierwszego dnia. Landing page, blog i formularz zapisu działają bez zarzutu na hostingu za 15 zł miesięcznie. Pytanie, jak wybrać hosting pod WordPress, sprowadza się do trzech parametrów: wersji PHP, limitu jednoczesnych procesów oraz obecności cache po stronie serwera.

Kolejny próg to zrozumienie, czym różni się VPS od hostingu współdzielonego. Na współdzielonym setki kont walczą o ten sam procesor i limit operacji dyskowych, a reguły ustala administrator dostawcy. VPS daje wydzielone zasoby, własne jądro systemu i pełny dostęp root, ale też obowiązek aktualizacji, konfiguracji zapory i monitoringu.

Migracja między warstwami jest prostsza, niż sugeruje jej reputacja. Kto zastanawia się, jak przenieść stronę na inny hosting, potrzebuje zwykle czterech kroków: kopii plików i bazy danych, testu na adresie tymczasowym, skrócenia TTL rekordów do 300 sekund i dopiero na końcu przełączenia delegacji domeny na nowe serwery nazw.

Progi wydajnościowe są dość czytelne. Hosting współdzielony obsłuży do kilku tysięcy odsłon dziennie, VPS z 4 vCPU i 8 GB RAM — kilkadziesiąt tysięcy, a chmura z autoskalowaniem zaczyna mieć sens tam, gdzie ruch jest nierówny: kampanie płatne, sezonowość sprzedaży, integracje partnerskie generujące gwałtowne skoki.

Domeny, DNS i certyfikaty, czyli warstwa blokująca wdrożenia

Infrastruktura bywa gotowa, a premiera stoi, bo nikt w zespole nie ma dostępu do panelu rejestratora. Zanim podpiszesz umowę z dostawcą chmury, ustal, jak sprawdzić, kto jest właścicielem domeny — bazy WHOIS oraz protokół RDAP pokazują rejestratora, datę wygaśnięcia i status blokady transferu.

Jak wybrać dostawcę chmury dla startupu: 6 kryteriów i realne koszty - zdjecie w tresci
Zdj. tematyczne: Jak wybrać dostawcę chmury dla startupu: 6 kr (fot. Jan van der Wolf/Pexels)

Termin odnowienia to osobne ryzyko operacyjne. Pytanie, jak przedłużyć domenę po wygaśnięciu, ma nieprzyjemną odpowiedź: przez około 30 dni działa okres łaski w standardowej cenie, potem wchodzi procedura wykupu kosztująca 300–500 zł, a po kolejnych tygodniach adres wraca do puli wolnych i może przejąć go ktokolwiek.

Sama konfiguracja jest banalna, jeśli wiadomo, jak skonfigurować rekordy DNS domeny. Rekord A wskazuje adres IPv4 serwera, AAAA adres IPv6, MX kieruje pocztę do dostawcy skrzynek, a TXT przechowuje wpisy SPF i DKIM. Propagacja zmian trwa od kilku minut do 24 godzin, zależnie od ustawionej wartości TTL.

Rekordy CNAME, przekierowania i szyfrowanie

Osobnego wyjaśnienia wymaga to, co to jest rekord CNAME: alias wskazujący jedną nazwę na drugą, wykorzystywany przy podpinaniu CDN, panelu SaaS albo subdomeny aplikacji. CNAME nie może istnieć w domenie głównej obok rekordów SOA i NS, dlatego dostawcy oferują tam warianty ALIAS lub ANAME o zbliżonym działaniu.

Ruch trzeba jeszcze uporządkować. Kto sprawdza, jak ustawić przekierowanie 301 w htaccess, użyje reguły RewriteRule z flagą R=301 i L, żeby scalić wersję z www i bez www oraz wymusić protokół HTTPS. Rozbicie tego samego zasobu na cztery adresy rozprasza sygnały rankingowe i psuje statystyki.

Ostatni element to szyfrowanie. Kto pyta, jak zainstalować certyfikat SSL na serwerze, w większości przypadków sięgnie po narzędzie certbot, które pobiera darmowy certyfikat SSL Let’s Encrypt, wpina go do konfiguracji Nginx lub Apache i odnawia automatycznie w cyklu 90-dniowym, bez ręcznej interwencji administratora.

Wydajność, SLA i plan wyjścia z chmury

Poziom SLA przelicza się na minuty, nie na obietnice. Gwarancja 99,9 procent oznacza 43 minuty niedostępności w miesiącu, 99,95 procent — około 21 minut, a 99,99 procent — nieco ponad cztery. Rekompensata ma zwykle formę kredytu na kolejny okres rozliczeniowy, a nie zwrotu utraconych przychodów.

Zanim obwinisz dostawcę za wolne wdrożenia, sprawdź własne łącze. Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić prędkość internetu rzetelnie, brzmi: pomiar kablem, nie przez Wi-Fi, z zamkniętymi aplikacjami w tle, na kilku niezależnych serwerach testowych i o różnych porach dnia. Pojedynczy wynik z południa mówi o jakości sieci niewiele.

Dla zespołu pracującego zdalnie liczy się też warstwa domowa. Kto szuka odpowiedzi, jak wzmocnić sygnał WiFi w domu, najwięcej zyska na przeniesieniu routera na środek mieszkania, przełączeniu urządzeń na pasmo 5 GHz i wybraniu wolnego kanału. Dopiero potem sens ma zakup systemu mesh za 500–900 zł.

Ostatnie kryterium to koszt wyjścia. Zapisz, ile dni zajmie odtworzenie środowiska u innego dostawcy: dane w formacie przenośnym, infrastruktura opisana w Terraformie i kontenery zamiast autorskich usług skracają ten czas z tygodni do dni. Jeśli zespół nie potrafi podać liczby, audyt właściwie już się zakończył.

Jak wybrać dostawcę chmury dla startupu na etapie MVP?

Na etapie MVP liczy się szybkość wdrożenia, nie maksymalna elastyczność. Wybierz dostawcę z płaskim cennikiem i jednym regionem w Europie, uruchom pojedynczy serwer z 2 vCPU i 4 GB RAM za 25–60 zł miesięcznie, a bazę danych weź w wariancie zarządzanym, żeby nie utrzymywać jej samodzielnie. Unikaj usług bezserwerowych rozliczanych za wywołanie, dopóki nie znasz profilu ruchu — przy nieprzewidywalnym obciążeniu faktura potrafi zaskoczyć. Ustaw alert budżetowy na 150 procent planowanej kwoty, włącz kopie zapasowe z retencją siedmiu dni i trzymaj całą konfigurację w repozytorium. Migracja z prostej architektury zajmuje później dwa dni, wyjście ze splątanego zestawu usług autorskich — dwa miesiące.

Czy chmura publiczna jest droższa od serwera dedykowanego?

Przy stałym, przewidywalnym obciążeniu — zwykle tak. Serwer dedykowany z 8 rdzeniami i 64 GB RAM kosztuje 250–450 zł miesięcznie, a instancja chmurowa o zbliżonych parametrach 700–1 200 zł. Różnica nie jest jednak czystą marżą dostawcy: w cenie chmury mieszczą się redundantna sieć, migawki dysków, autoskalowanie i możliwość wyłączenia zasobów na noc. Rachunek odwraca się przy ruchu nierównomiernym, gdzie połowa mocy stoi bezczynnie przez dwadzieścia godzin na dobę. Praktyczny kompromis to model hybrydowy: baza danych i stały backend na maszynach dedykowanych, a przetwarzanie wsadowe, środowiska testowe oraz obsługa skoków ruchu w chmurze rozliczanej godzinowo.

Co zrobić, gdy rachunek za chmurę rośnie szybciej niż przychody?

Zacznij od faktury z podziałem na poszczególne usługi, nie od zgadywania. W dziewięciu przypadkach na dziesięć winowajcą jest transfer wychodzący, zapomniane środowisko testowe albo snapshoty bez ustawionej retencji. Włącz tagowanie zasobów, żeby przypisać każdy koszt do konkretnego zespołu i funkcji produktu. Następnie przenieś statyczne pliki i obrazy do CDN z tańszym transferem, skompresuj odpowiedzi API, ogranicz logi do poziomu warning i wyłączaj maszyny deweloperskie poza godzinami pracy — sam harmonogram nocnego wyłączania obniża rachunek o 25–35 procent. Na koniec ustaw twardy limit budżetu z powiadomieniem przy 80 procentach progu, żeby kolejny skok wykryć w ciągu doby, a nie po miesiącu.

Zobacz też